snookerstats

Subtitle

RESULTS

PRELIMINARY ROUND ONE

Michael Georgiou (ENG) W/O Wen Chen (CHN)

Alex Taubman (WAL) 4-3 Sanderson Lam (ENG)

Sydney Wilson (ENG) 4-0 Terry Challenger (ENG)

Sam Harvey (ENG) 4-0 Stephen Groves (ENG)

Adam Bobat (ENG) 4-1 Arun Mehta (ENG)

Kishan Hirani (WAL) 4-3 Jamie Brown (AUS)

Ryan Causton (ENG) 4-0 Wayne Townsend (ENG)

Rhys Clark (SCO) 4-0 Josh Boileau (IRE)

Douglas Hogan (IRE) 4-3 Sean Hopkin (ENG)

Aaron Busuttil (MLT) 4-2 Shokat Ali (PAK)

Jimmy Carney (WAL) 4-3 Michael Wild (ENG)

Matthew Glasby (ENG) 4-3 Zafran Ali (ENG)

Brandon Sargeant (ENG) 4-2 Ross Higgins (SCO)

Zak Surety (ENG) 4-2 Phil Barnes (GER)

Marc J Davis (SCO) 4-1 Hans Blanckaert (BEL)

Kurtis Weaver (ENG) 4-1 Mark Vincent (ENG)

Shaun Wilkes (ENG) 4-0 Billy Brown (NIR)

PRELIMINARY ROUND TWO

Damian Wilks (ENG) W/O Jamie Barrett (ENG)

James Silverwood (ENG) W/O Joseph McLaren (SCO)

Mark Owens (SCO) W/O Charon Parker (ENG)

Daniel Ward (ENG) 4-0 Ashley Carty (ENG)

Joe Steele (ENG) 4-2 Hannah Jones (WAL)

Andrew Milliard (ENG) 4-3 Henry Roper (ENG)

Ian Glover (ENG) 4-0 Andy Marriott (ENG)

Martin Ball (ENG) 4-1 Jamie McArdle (NIR)

Oliver Brown (ENG) 4-3 Robert Marshall (ENG)

Brian Cini (MLT) 4-2 Sigurdur Kristjansson (ICE)

Mitchell Travis (ENG) 4-0 Eric Pei (ENG)

Jeff Cundy (ENG) 4-2 Steven Hallworth (ENG)

Kishan Hirani (WAL) 4-0 Adam Edge (ENG)

Ryan Causton (ENG) 4-0 Peter Devlin (ENG)

David Singh (IND) 4-1 Bash Maqsood (ENG)

Michael Georgiou (ENG) 4-1 George Marter (ENG)

Rhys Clark (SCO) 4-2 Luke Garland (ENG)

Leo Fernandez (IRE) 4-0 Joseph Casha (MLT)

Ben Harrison (ENG) 4-3 Jurian Heusdens (BEL)

Dean Sheridan (ENG) 4-3 Charlie Walters (ENG)

Gareth Allen (WAL) 4-1 Jamie Rhys Clarke (WAL)

Michael Tomlinson (ENG) 4-0 Lee Brookes (ENG)

Mitchell Mann (ENG) 4-0 Barry Campbell (SCO)

Joe O'Connor (ENG) 4-2 Ben Jones (WAL)

Brandon Sargeant (ENG) 4-0 Adam Longley (ENG)

Ryan Thomerson (AUS) 4-0 Adam Bobat (ENG)

Jimmy Carney (WAL) 4-3 Christopher Keogan (ENG)

Dylan Craig (SCO) 4-0 Michele Battaglia (ITA)

Joe Roberts (ENG) 4-2 Sam Harvey (ENG)

Lewis Frampton (ENG) 4-2 Lewis Stilwell (ENG)

Reanne Evans (ENG) 4-0 Tommy Doherty (ENG)

Matthew Day (ENG) 4-1 Thomas Wealthy (ENG)

Darren Cook (ENG) 4-2 Richard Haney (ENG)

Nico Elton (ENG) 4-3 Jack Bradford (WAL)

Shane Castle (ENG) 4-0 Imran Nisar (ENG)

Oliver Lines (ENG) 4-0 Douglas Hogan (IRE)

Thomas Davie (WAL) 4-2 Christopher Giffney (SCO)

Aaron Busuttil (MLT) 4-3 John Sutton (IRE)

Zack Richardson (ENG) 4-1 Andrew Rogers (WAL)

Jamie Bodle (ENG) 4-2 Saqib Nasir (ENG)

Eden Sharav (SCO) 4-2 Sudney Wilson (ENG)

Alex Taubman (WAL) 4-0 William Lemons (ENG)

John Patrick Tyndall (ENG) 4-1 Michael Williams (ENG)

PRELIMINARY ROUND THREE

Daniel Ward (ENG) 4-0 Ryan Causton (ENG)

Mitchell Travis (ENG) 4-2 Brian Cini (MLT)

Dean Sheridan (ENG) 4-1 Joe Steele (ENG)

Michael Georgiou (ENG) 4-1 Zak Surety (ENG)

Shaun Wilkes (ENG) 4-1 Jimmy Carney (WAL)

Leo Fernandez (IRE) 4-0 Nico Elton (ENG)

Rhys Clark (SCO) 4-2 Mark Owens (SCO)

Matthew Glasby (ENG) 4-3 Ashley Hugill (ENG)

Jeff Cundy (ENG) 4-2 Kurtis Weaver (ENG)

Marc J Davis (SCO) 4-3 Andrew Milliard (ENG)

Ian Glover (ENG) 4-1 Martin Ball (ENG)

Oliver Brown (ENG) 4-2 Kishan Hirani (WAL)

Oliver Lines (ENG) 4-0 Damian Wilks (ENG)

James Silverwood (ENG) 4-0 Ben Harrison (ENG)

Aaron Busuttil (MLT) 4-2 Lewis Frampton (ENG)

Michael Tomlinson (ENG) 4-3 Gareth Allen (WAL)

Darren Cook (ENG) 4-1 Brandon Sargeant (ENG)

Shane Castle (ENG) 4-1 Zack Richardson (ENG)

Jamie Bodle (ENG) 4-1 Joe Roberts (ENG)

Matthew Day (ENG) 4-1 Ryan Thomerson (AUS)

Eden Sharav (SCO) 4-1 Alex Taubman (WAL)

David Singh (IND) 4-3 Thomas Davie (WAL)

Joe O'Connor (ENG) 4-3 Mitchell Mann (ENG)

Dylan Craig (SCO) 4-3 Reanne Evans (ENG)

Michael Georgiou (ENG) 4-0 Shaun Wilkes (ENG)

Dean Sheridan (ENG) 4-1 Daniel Ward (ENG)

John Patrick Tyndall (ENG) 4-3 Matthew Glasby (ENG)

PRELIMINARY ROUND FOUR

Marc J Davis (SCO) 4-3 Rhys Clark (SCO)

Oliver Lines (ENG) 4-3 Shane Castle (ENG)

Jamie Bodle (ENG) 4-0 Dylan Craig (SCO)

Joe O'Connor (ENG) 4-0 James Silverwood (ENG)

Oliver Brown (ENG) 4-3 Ian Glover (ENG)

Darren Cook (ENG) 4-3 Matthew Day (ENG)

Leo Fernandez (IRE) 4-3 Michael Tomlinson (ENG)

Jeff Cundy (ENG) 4-3 Mitchell Travis (ENG)

Dean Sheridan (ENG) 4-1 Marc J Davis (SCO)

Eden Sharav (SCO) 4-1 John Patrick Tyndall (ENG)

David Singh (IND) 4-2 Aaron Busuttil (MLT)

PRELIMINARY ROUND FIVE

Joe O'Connor (ENG)  4-2 Oliver Brown (ENG) 

Jamie Bodle (ENG) 4-1 Darren Cook (ENG)

Oliver Lines (ENG) 4-1 Eden Sharav (SCO)

Leo Fernandez (IRE) 4-0 David Singh (IND)

Michael Georgiou (ENG) 4-2 Jeff Cundy (ENG)

ROUND ONE

Gary Wilson (ENG) 4-0 Alexander Ursenbacher (SUI)
51-12; 84-26; 89(57)-11; 68-32

Robbie Williams (ENG) 4-0 Alex Davies (ENG)
77(53)-16; 93(89)-14; 72-46; 70-33

Tian Pengfei (CHN) 4-2 Robert Milkins (ENG)
100(74)-25; 66-24; 56(56)-66; 77(72)-10; 28-85(79); 123(106)-8

Sam Baird (ENG) 4-1 Ratchayothin Yotharuck (THA)
36-64; 93(81)-27; 61-4; 53-27; 66-17

Kyren Wilson (ENG) 4-2 Michael White (WAL)


Steve Davis (ENG) 4-1 Patrick Einsle (GER)

Scott Donaldson (SCO) 4-2 Andrew Pagett (WAL)

Rory McLeod (ENG) 4-0 Barry Hawkins (ENG)

Mark J Williams (WAL) 4-2 Craig Steadman (ENG)

Yu Delu (CHN) 4-2 Matthew Selt (ENG) 

Pankaj Advani (IND) 4-3 Peter Ebdon (ENG)

 Jamie Jones (WAL) 4-1 Michael Georgiou (ENG)

Li Hang (CHN) 4-0 Joel Walker (ENG)

Marcus Campbell (SCO) 4-0 Joe O'Connor (ENG)

Gerard Greene (NIR) 4-0 Sean O'Sullivan (ENG)

Michael Holt (ENG) 4-2 Thanawat Thira[pongpaiboon (THA)

Ian Burns (ENG) 4-1 Dean Sheridan (ENG)

Ben Woollaston (ENG) 4-1 Fraser Patrick (SCO)

Mark Davus (ENG) 4-1 Alex Borg (MLT)

Marco Fu (HKG) 4-3 Graeme Dott (SCO)

Hammad Miah (ENG) 4-3 Cao Yupeng (CHN)

Anthony Hamilton (ENG) 4-2 Simon Bedford (ENG)

Stuart Bingham (ENG) 4-2 Jamie Bodle (ENG)

Kurt Maflin (NOR) 4-1 Mark King (ENG)

Jimmy Robertson (ENG) 4-1 Zhang Anda (CHN)

Michael Wasley (ENG) 4-1 Leo Fernandez (IRE)

Mark Joyce (ENG) 4-2 Alfred Burden (ENG)

Luca Brecel (BEL) 4-1 Ryan Clark (ENG)

Ding Junhui (CHN) 4-3 Judd Trump (ENG)

David Morris (IRE) 4-3 Michael Leslie (SCO)

Vinnie Calabrese (AUS) 4-2 Mark Selby (ENG)

Peter Lines (ENG) 4-0 Ken Doherty (IRE)

Martin Gould (ENG) 4-1 Robin Hull (FIN)

Shaun Murphy (ENG) 4-2 Jak Jones (WAL)

Stephen Maguire (SCO) 4-2 Allan Taylor (ENG)

Xiao Guodong (CHN) 4-2 Jamie Cope (ENG)

Fergal O'Brien (IRE) 4-1 Liu Chuang (CHN)

Mike Dunn (ENG) 4-1 Ahmed Saif (QAT)

Liang Wenbo (CHN) 4-3 Neil Robertson (AUS)

Ross Muir (SCO) 4-2 Chris Wakelin (ENG)

John J Astley (ENG) 4-2 Lee Page (ENG) 

David Grace (ENG) 4-2 Noppon Saengkham (THA)

Tom Ford (ENG) 4-1 Andrew Higginson (ENG)

James Wattana (THA) 4-2 Jack Lisowski (ENG)

David B Gilbert (ENG) 4-1 Li Yan (CHN)

Alan McManus (SCO) 4-0 Mohamed Khairy (EGY)

Ricky Walden (ENG) 4-1 Passakorn Suwannawat (THA)

Jimmy White (ENG) 4-2 Martin O'Donnell (ENG)

Andrew Norman (ENG) 4-3 Elliot Slessor (ENG)

Chen Zhe (CHN) 4-3 Daniel Wells (WAL)

Ryan Day (WAL) 4-2 Adam Duffy (ENG)

Allister Carter (ENG) 4-2 Barry Pinches (ENG)

Dominic Dale (WAL) 4-3 Christopher Norbury (ENG)

Mark Allen (NIR) 4-0 Joe Perry (ENG)

Ronnie O'Sullivan (ENG) 4-3 Lu Haotian (CHN)

Tony Drago (MLT) 4-3 Oliver Lines (ENG)

Joe Swail (NIR) 4-1 Lee Spick (ENG)

Anthony McGill (SCO) 4-3 Dave Harold (ENG)

Liam Highfield (ENG) 4-2 Thepchaiya Un-Nooh (THA)

Matthew Stevens (WAL) 4-3 Paul S Davison (ENG)

Rod Lawler (ENG) 4-0 James Cahill (ENG)

Aditya Mehta (IND) 4-3 Nigel Bond (ENG)

John Higgins (SCO) 4-2 Jamie Burnett (SCO)

ROUND TWO

Mark J Williams (WAL) 4-3 Yu Delu (CHN)

Steve Davis (ENG) 4-1 Kyren Wilson (ENG)

Jamie Jones (WAL) 4-0 Robbie Williams (ENG)

Sam Baird (ENG) 4-2 Tian Pengfei (CHN)

Pankaj Advani (IND) 4-0 Ian Burns (ENG)

David Morris (IRE) 4-0 Michael Leslie (SCO)

Mark Davis (ENG) 4-2 Michael Holt (ENG)

Marco Fu (HKG) 4-2 Gary Wilson (ENG)

Rory McLeod (ENG) 4-2 Scott Donaldson (SCO)

Dechawat Poomjaeng (THA) 4-2 Jamie O'Neill (ENG)

Li Hang (CHN) 4-1 Gerard Greene (NIR)

Luca Brecel (BEL) 4-1 Hammad Miah (ENG)

David Morris (IRE) 4-2 Mark Joyce (ENG)

Kurt Maflin (NOR) 4-1 Michael Wasley (ENG)

Anthony Hamilton (ENG) 4-1 Marcus Campbell (SCO)

Ding Junhui (CHN) 4-2 Ben Woollaston (ENG)

Jimmy Robertson (ENG) 4-3 Stuart Bingham (ENG)  

Vinnie Calabrese (AUS) 4-2 Dechawat Poomjaeng (THA)

Stephen Maguire (SCO) 4-1 Xiao Guodong (CHN)

Shaun Murphy (ENG) 4-1 Jimmy White (ENG)

Ronnie O'Sullivan (ENG) 4-1 Fergal O'Brien (IRE)

Liang Wenbo (CHN) 4-2 Mike Dunn (ENG)

Tom Ford (ENG) 4-1 Chen Zhe (CHN)

James Wattana (THA) 4-3 Ross Muir (SCO)

Dominic Dale (WAL) 4-1 Andrew Norman (ENG)

Ryan Day (WAL) 4-2 Anthony McGill (SCO)

Joe Swail (NIR) 4-1 Matthew Stevens (WAL)

Peter Lines (ENG) 4-2 David Grace (ENG)

Martin Gould (ENG) 4-2 John J Astley (ENG)

Ricky Walden (ENG) 4-1 Allister Carter (ENG)

John Higgins (SCO) 4-0 Aditya Mehta (IND)

David B Gilbert (ENG) 4-2 Alan McManus (SCO)

Rod Lawler (ENG) 4-2 Liam Highfield (ENG)

Mark Allen (NIR) 4-2 Tony Drago (MLT)


ROUND THREE

Marco Fu (HKG) 4-0 Mark Davis (ENG)

Pankaj Advani (IND) 4-0 Rory McLeod (ENG)

Ding Junhui (CHN) 4-1 Luca Brecel (BEL)

Mark J Williams (WAL) 4-2 Sam Baird (ENG)

Jimmy Robertson (ENG) 4-1 Kurt Maflin (NOR) 

Anthony Hamilton (ENG) 4-3 Li Hang (CHN)

Vinnie Calabrese (AUS) 4-1 David Morris (IRE)

Steve Davis (ENG) 4-3 Jamie Jones (WAL)

Tom Ford (ENG) 4-2 Dominic Dale (WAL)

Ricky Walden (ENG) 4-0 Ryan Day (WAL)

Peter Lines (ENG) 4-1 Ronnie O'Sullivan (ENG)

Stephen Maguire (SCO) 4-2 Liang Wenbo (CHN)

David B Gilbert (ENG) 4-0 Martin Gould (ENG)

Shaun Murphy (ENG) 4-2 James Wattana (THA)

Mark Allen (NIR) 4-1 Joe Swail (NIR)

Rod Lawler (ENG) 4-2 John Higgins (SCO)

ROUND FOUR

Mark J Williams (WAL) 4-0 Pankaj Advani (IND)

Shaun Murphy (ENG) 4-1 Tom Ford (ENG)

Stephen Maguire (SCO) 4-1 Peter Lines (ENG)

Ding Junhui (CHN) 4-2 Anthony Hamilton (ENG)

Jimmy Robertson (ENG) 4-3 Vinnie Calabrese (AUS)

Mark Allen (NIR) 4-2 Rod Lawler (ENG)

Ricky Walden (ENG) 4-2 David B Gilbert (ENG)

Marco Fu (HKG) 4-3 Steve Davis (ENG)

QUARTER FINALS

Ding Junhui (CHN) 4-1 Jimmy Robertson (ENG)

Marco Fu (HKG) 4-0 Mark J Williams (WAL)

Shaun Murphy (ENG) 4-2 Stephen Maguire (SCO)

Ricky Walden (ENG) 4-3 Mark Allen (NIR)

SEMI FINALS

Ricky Walden (ENG) 4-1 Shaun Murphy (ENG)

Marco Fu (HKG) 4-3 Ding Junhui (CHN)

FINAL

Ricky Walden (ENG) 4-3 Marco Fu (HKG)
56-10; 22-113(113); 75-0; 73(73)-5; 34-62; 1-82(54); 67(65)-38

CENTURIES

Ding Junhui 146; 124; 120; 107; 103

Ryan Day 138

Peter Lines 137; 118

Shaun Murphy 133; 129; 115; 111; 110

Dechawat Poomjaeng 133

Ricky Walden 131; 129; 115; 106

Michael Georgiou 128

Rod Lawler 127; 102

Jamie Burnett 124

David B Gilbert 124

Mark Allen 121; 107; 101

Jeff Cundy 117

James Silverwood 117

Ronnie O’Sullivan 116; 101

Jamie O’Neill 115

Jimmy Robertson 115

Marco Fu 113; 102

Peter Ebdon 112

Jamie Jones 111

Ben Woollaston 111

Judd Trump 108

Leo Fernandez 107

Oliver Brown 106

Mike Dunn 106

Jack Lisowski 106

Tian Pengfei 106

Marcus Campbell 105

Jamie Cope 105

Anthony Hamilton 105

Li Hang 105

Joe Roberts 102

Liang Wenbo 101; 100

Marc J Davis 100

David Morris 100