snookerstats

Subtitle

RESULTS

WILDCARD ROUND

Wang Shi (CHN) W/O Zhang Dongtao (CHN)

Cai Jiangzhong (CHN) 4-2 Liu Jiaming (CHN)

Lei Zhen (CHN) 4-1 Zhang Wei (CHN)

Yuan Siyun (CHN) 4-2 Zhao Hangyang (CHN)

Liu Ren (CHN) 4-1 Liu Yijun (CHN)

Zhu Yinghui (CHN) 4-2 Li Haibin (CHN)

Guan Zhen (CHN) 4-1 Sun Peng (CHN)

Cui Ming (CHN) 4-0 Li Zhen (CHN)

Luo Honghao (CHN) 4-2 Xiong Jun (CHN)

Zhang Yang (CHN) 4-2 Yu Yongsheng (CHN)

Zhang Zihao (CHN) 4-3 Chen Fng (CHN)

ROUND ONE

Chen Zifan (CHN) W/O Michael Holt (ENG)

Hu Hao (CHN) W/O Hossain Vafaei Ayouri (IRN)

Zhong Lin (CHN) W/O Igor Figueiredo (BRA)

Shi Hanqing (CHN) W/O An Dongchi (CHN)

John Higgins (SCO) W/O Qi Ya (CHN)

Paul S Davison (ENG) W/O Liu Ying (CHN)

Ma Bing (CHN) 4-0 Lin Shuai (CHN)

Li Yuan (CHN) 4-2  Zhu Yinghui (CHN)

Jin Long (CHN) 4-2 Lei Zhen (CHN)

Cai Jiangzhong (CHN) 4-3 Chen Ruifu (CHN)

Fang Fan (CHN) 4-3 Li Yan (CHN)

Cao Yupeng (CHN) 4-0 Zhang Yang (CHN)

Fang Xiongman (CHN) 4-1 Rouzi Maimaiti (CHN)

Li Hang (CHN) 4-0 Wang Yuchen (CHN)

Tian Pengfei (CHN) 4-0 Zhong Weihao (CHN)

Zhang Yadong 4-3 Chen Zhe (CHN)

Liu Chuang (CHN) 4-3 Lu Chenwei (CHN)

Xiao Guodong (CHN) 4-2 Pu Jingsong (CHN)

Pan Weixing (CHN) 4-2 Li Yongzhi (CHN)

Yu Delu (CHN) 4-0 Huang Jihao (CHN)

Liang Wenbo (CHN) 4-0 Li Yunhao (CHN)

Guan Zhen (CHN) 4-3 Lu Haotian (CHN)

Zhang Anda (CHN) 4-0 Zhang Hanxuan (CHN)

Tan Jung (CHN) 4-0 Li Yujin (CHN)

Chen Feilong (CHN) 4-0 Chen Bo (CHN)

Da Hailin (CHN) 4-3 Wang Lihan (CHN)

Mark Selby (ENG) 4-0 Ye Shaojun (CHN)

Ju Reti (CHN) 4-1 Mark J Williams (WAL)

Andrew Pagett (WAL) 4-0 Jiang Yuanlong (CHN)

Daniel Wells (WAL) 4-2 Yang Gangxinfu (CHN)

Nigel Bond (ENG) 4-2 Niu Zhuang (CHN)

Jamie Burnett (SCO) 4-2 Huang Hooyong (CHN)

Michael Wasley (ENG) 4-1 Reanne Evans (ENG)

Scott Donaldson (SCO) 4-2 Lu Ning (CHN)

Jack Lisowski (ENG) 4-1 Sun Jiangjun (CHN)

Gerard Greene (NIR) 4-0 Han Fei (CHN)

Gary Wilson (ENG) 4-0 Ma Tingpeng (CHN)

Peter Lines (ENG) 4-1 Li Wei (CHN)

James Wattana (THA) 4-1 Zhang Yong (CHN)

Graeme Dott (SCO) 4-2 Zhou Yuelong (CHN)

Dechawat Poomjaeng (THA) 4-3 Cui Ming (CHN)

Alex Davies (ENG) 4-1 Zhang Zihao (CHN)

Liam Highfield (ENG) 4-2 Feng Zeyuan (CHN)

Dominic Dale (WAL) 4-1 Maihe Muti (CHN)

Ryan Day (WAL) 4-2 Pa Ruke (CHN)

Ding Junhui (CHN) 4-0 Long Zehuang (CHN)

Yan Bingtao (CHN) 4-2 Vinnie Calabrese (AUS)

Jamie Jones (WAL) 4-2 Luo Honghao (CHN)

Michael White (WAL) 4-3 Zhao Xintong (CHN)

Matthew Selt (ENG) 4-0 Yuan Siyun (CHN)

Kurt Maflin (NOR) 4-0 Liu Ren (CHN)

Mike Dunn (ENG) 4-2 Wang Shi (CHN)

Yang Qingtian (CHN) 4-3 Alfred Burden (ENG)

Wang Heng (CHN) 4-2 Craig Steadman (ENG)

Mei Xiwen (CHN) 4-3 Mark King (ENG)

Marco Fu (HKG) 4-0 Li Jianbing (CHN)

Jimmy Robertson (ENG) 4-2 Pang Junxu (CHN)

Joe Perry (ENG) 4-0 Man Jianjun (CHN)

Alan McManus (SCO) 4-0 Wang Zepeng (CHN)

Jimmy White (ENG) 4-0 Cui Bo (CHN)

Rory McLeod (ENG) 4-1 Liao Songtao (CHN)

Robert Milkins (ENG) 4-1 Ma Yingzhu (CHN)

Ben Woollaston (ENG) 4-2 Xu Xinjian (CHN)

ROUND TWO

Matthew Selt (ENG) 4-0 Zhong Lin (CHN)

Mark Selby (ENG) 4-0 Li Yuan (CHN)

Xiao Guodong (CHN) 4-1 Michael Wasley (ENG)

Daniel Wells (WAL) 4-1 Fang Fan (CHN)

Ma Bing (CHN) 4-2 Kurt Maflin (NOR)

Nigel Bond (ENG) 4-2 Wang Jeng (CHN)

Liu Chuang (CHN) 4-2 Jin Long (CHN)

Ju Reti (CHN) 4-3 Mike Dunn (ENG)

Gerard Greene (NIR) 4-0 Peter Lines (ENG)

Scott Donaldson (SCO) 4-0 Cai Jiangzhong (CHN)

Andrew Pagett (WAL) 4-0 Chen Zifan (CHN)

Ding Junhui (CHN) 4-1 Yan Bingtao (CHN)

Dechawat Poomjaeng (THA) 4-0 Cao Xinlong (CHN)

Tian Pengfei (CHN) 4-2 Chen Feilong (CHN)

Mei Xiwen (CHN) 4-2 Zhang Yadong (CHN)

Joe Perry (ENG) 4-0 Pan Weixing (CHN)

Jamie Burnett (SCO) 4-3 Hu Hao (CHN)

John Higgins (SCO) 4-1 Paul S Davison (ENG)

Yang Qingtian (CHN) 4-2 Graeme Dott (SCO)

Jack Lisowski (ENG) 4-2 Fang Xiongman (CHN)

James Wattana (THA) 4-2 Li Hang (CHN)

Ryan Day (WAL) 4-1 Rory McLeod (ENG)

Robert Milkins (ENG) 4-3 Gary Wilson (ENG)

Cao Yupeng (CHN) 4-3 Marco Fu (HKG)

Liam Highfield (ENG) 4-2 Shi Hanqing (CHN)

Alan McManus (SCO) 4-1 Michael White (WAL)

Yu Delu (CHN) 4-1 Liang Wenbo (CHN)

Guan Zhen (CHN) 4-1 Tang Yun (CHN)

Alex Davies (ENG) 4-0 Jamie Jones (WAL)

Dominic Dale (WAL) 4-2 Zhang Anda (CHN)

Ben Woollaston (ENG) 4-1 Jimmy White (ENG)

Da Hailin (CHN) 4-3 Jimmy Robertson (ENG)

ROUND THREE

Matthew Selt (ENG) 4-0 Ma Bing (CHN)

Xiao Guodong (CHN) 4-0 Daniel Wells (WAL)

Liu Chuang (CHN) 4-1 Ju Reti (CHN)

Tian Pengfei (CHN) 4-2 Yang Qingtian (CHN)

Andrew Pagett (WAL) 4-2 Mei Xiwen (CHN)

Dechawat Poomjaeng (THA) 4-2 Gerard Greene (NIR)

Mark Selby (ENG) 4-0 Nigel Bond (ENG)

Scott Donaldson (SCO) 4-3 Jamie Burnett (SCO)

Ding Junhui (CHN) 4-3 Liam Highfield (ENG)

Cao Yupeng (CHN) 4-0 Ben Woollaston (ENG)

Alan McManus (SCO) 4-1 Da Hailin (CHN)

Joe Perry (ENG) 4-0 James Wattana (THA)

Alex Davies (ENG) 4-3 Dominic Dale (WAL)

Jack Lisowski (ENG) 4-3 Ryan Day (WAL)

Yu Delu (CHN) 4-2 Guan Zhen (CHN)

Robert Milkins (ENG) 4-2 John Higgins (SCO)

ROUND FOUR

Tian Pengfei (CHN) 4-0 Dechawat Poomjaeng (THA)

Cao Yupeng (CHN) 4-3 Jack Lisowski (ENG)

Joe Perry (ENG) 4-2 Robert Milkins (ENG)

Yu Delu (CHN) 4-1 Alex Davies (ENG)

Liu Chuang (CHN) 4-1 Xiao Guodong (CHN)

Mark Selby (ENG) 4-3 Matthew Selt (ENG)

Alan McManus (SCO) 4-2 Ding Junhui (CHN)

Scott Donaldson (SCO) 4-2 Andrew Pagett (WAL)

QUARTER FINALS

Mark Selby (ENG) 4-0 Liu Chuang (CHN)

Alan McManus (SCO) 4-1 Yu Delu (CHN) 

Joe Perry (ENG) 4-3 Cao Yupeng (CHN)

Scott Donaldson (SCO) 4-3 Tian Pengfei (CHN) 

SEMI FINALS

Mark Selby (ENG) 4-0 Scott Donaldson (SCO)

Joe Perry (ENG) 4-2 Alan McManus (SCO)

FINAL

Joe Perry (ENG) 4-1 Mark Selby (ENG)
93(70)-0; 57-47; 70(69)-28; 26-69; 72-31

CENTURIES

Michael White 141

Mark Selby 137; 120

Jack Lisowski 127

Jin Long 125

Jimmy White 125

Ding Junhui 121; 105

Cui Ming 120

Li Hang 120

Alfred Burden 118

Liu Chuang 117; 100

Yu Delu 117

John Higgins 116

Mei Xiwen 116

Zhang Anda 116

Ju Reti 113

Jimmy Robertson 113

Zhang Yang 109

Gerard Greene 106

Dominic Dale 105

Cao Xinlong 103

Robert Milkins 102

Guan Zhen 101; 100