snookerstats

Subtitle

Results

QUALIFYING  ROUND ONE

Thepchaiya Un-Nooh (THA) 5-0 Allan Taylor (ENG)

Mitchell Mann (ENG) W/O Hussein Vafaei Ayouri (IRN)

Robbie Williams (ENG) 5-0 Ben Judge (AUS)

Thanawat Thirapongpaiboon (THA) 5-1 Adrian Gunnell (ENG)

Michael Wild (ENG) 5-0 Daniel Wells (WAL)

Cao Yupeng (CHN) 5-2 Paul S Davison (ENG)

Sam Baird (ENG) 5-0 Jamie O'Neill (ENG)

Michael Wasley (ENG) 5-1 Chen Zhe (CHN)

Tian Pengfei (CHN) 5-1 Joel Walker (ENG)

Fraser Patrick (SCO) 5-3 Zhang Anda (CHN)

Ian Burns(ENG) 5-2 Sean O'Sullivan (ENG)

Aditya Mehta (IND) 5-2 Lee Spick (ENG)

Duane Jones (WAL) 5-2 Michael Leslie (SCO)

Pankaj Advani (IND) 5-1 Justin Astley (ENG)

Martin O'Donnell (ENG) 5-2 Jeff Cundy (ENG)

Rod Lawler (ENG) 5-4 Luca Brecel (BEL)

QUALIFYING ROUND TWO

Thepchaiya Un-Nooh (THA) 5-3 Adam Duffy (ENG)

Mitchell Mann (ENG) 5-2 Passakorn Suwannawat (THA)

Kurt Maflin (NOR) 5-4 Robbie Williams (ENG)

Thanawat Thirapongpaiboon (THA) 5-1 Craig Steadman (ENG)

Michael Wild (ENG) 5-2 Simon Bedford (ENG)

Cao Yupeng (CHN) 5-2 Alfred Burden (ENG)

Sam Baird (ENG) 5-3 Andy Hicks (ENG)

Michael Wasley (ENG) 5-2 Yu Delu (CHN)

Dechawat Poomjaeng (THA) 5-4 Tian Pengfei (CHN)

James Wattana (THA) 5-2 Fraser Patrick (SCO)

Liam Highfield (ENG) 5-2 Ian Burns (ENG)

Tony Drago (MLT) 5-1 Duane Jones (WAL)

Barry Pinches (ENG) 5-4 Aditya Mehta (IND)

Pankaj Advani (IND) 5-1 Li Yan (CHN)

Rod Lawler (ENG) 5-0 Mark Joyce (ENG)

Martin O'Donnell (ENG) 5-3 David Grace (ENG)

QUALIFYING ROUND THREE

Matthew Selt (ENG) 5-3 Thepchaiya Un-Nooh (THA)

Cao Yupeng (CHN) 5-2 Mike Dunn (ENG)

Michael White (WAL) 5-2 Mitchell Mann (ENG)

Michael Wild (ENG) 5-0 Steve Davis (ENG)

Thanawat Thirapongpaiboon (THA) 5-4 Peter Lines

Xiao Guodong (CHN) 5-4 Kurt Maflin (NOR)

Dave Harold (ENG) 5-4 Sam Baird (ENG)

Nigel Bond (ENG) 5-2 Michael Wasley (ENG)

Anthony McGill (SCO) 5-3 Dechawat Poomjaeng (THA)

Jimmy Robertson (ENG) 5-4 James Wattana (THA)

Liam Highfield (ENG) W/O Jimmy White (ENG)

David B Gilbert (ENG) 5-0 Martin O'Donnell (ENG)

Liu Chuang (CHN) 5-2 Pankaj Advani (IND)

Alan McManus (SCO) 5-4 Tony Drago (MLT)

Barry Pinches (ENG) 5-1 Ben Woollaston (ENG)

Gerard Greene (NIR) 5-3 Rod Lawler (ENG)

QUALIFYING ROUND FOUR

Matthew Selt (ENG) 5-2 Jamie Jones (WAL)

Ryan Day (WAL) 5-2 Michael White (WAL)

Xiao Guodong (CHN) 5-2 Fergal O'Brien (IRE)

Lioang Wenbo (CHN) 5-1 Thanawat Thirapongpaiboon (THA)

Ken Doherty (IRE) 5-0 Michael Wild (ENG)

Cao Yupeng (CHN) W/O Anthony Hamilton (ENG)

Jack Lisowski (ENG) 5-2 Dave Harold (ENG)

Michael Holt (ENG) 5-2 Liam Highfield (ENG)

Marcus Campbell (SCO) 5-0 Anthony McGill (SCO)

Alan McManus (SCO) 5-2 Robert Milkins (ENG)

Rory McLeod (ENG) 5-0 Barry Pinches (ENG)

Jamie Cope (ENG) 5-2 Liu Chuang (CHN)

Marco Fu (HKG) 5-2 Gerard Greene (NIR)

Jamie Burnett (SCO) 5-3 David B Gilbertt (ENG)

WILDCARD ROUND

Cao Yupeng (CHN) 5-2 Johl Younger (AUS)

Alan McManus (SCO) 5-0 James Mifsud (AUS)

ROUND ONE

Matthew Stevens (WAL) 5-3 Liang Wenbo (CHN)

Tom Ford (ENG) 5-2 Dominic Dale (WAL)

Ryan Day (WAL) 5-4 Andrew Higginson (ENG)

Stephen Lee (ENG) 5-4 Rory McLeod (ENG)

Jamie Cope (ENG) 5-4 Ricky Walden (ENG)

Neil Robertson (AUS) 5-1 Nigel Bond (ENG)

Shaun Murphy (EMG) 5-4 Marcus Campbell (SCO)

Marco Fu (HKG) 5-1 Joe Perry (ENG)

Mark Davis (ENG) 5-2 Jack Lisowski (ENG)

Cao Yupeng (CHN) 5-3 Allister Carter (ENG)

Matthew Selt (ENG) 5-4 Stuart Bingham (ENG)

Peter Ebdon (ENG) 5-4 Michael Holt (ENG)

Barry Hawkins (ENG) 5-1 Xiao Guodong (CHN)

Ding Junhui (CHN) 5-0 Alan McManus (SCO)

Jamie Burnett (SCO) 5-3 Mark Selby (ENG)

Martin Gould (ENG) 5-3 Ken Doherty (IRE)

ROUND TWO

Shaun Murphy (EMG) 5-1 Tom Ford (ENG)

Stephen Lee (ENG) 5-2 Jamie Cope (ENG)

Marco Fu (HKG) 5-1 Jamie Burnett (SCO)

Barry Hawkins (ENG) 5-2 Matthew Stevens (WAL)

Matthew Selt (ENG) 5-3 Ryan Day (WAL)

Peter Ebdon (ENG) 5-4 Ding Junhui (CHN)

Martin Gould (ENG) 5-4 Cao Yupeng (CHN)

Mark Davis (ENG) 5-1 Neil Robertson (AUS)

QUARTER FINALS

Marco Fu (HKG) 5-1 Stephen Lee (ENG)

Peter Ebdon (ENG) 5-4 Shaun Murphy (ENG)

Mark Davis (ENG) 5-2 Martin Gould (ENG)

Barry Hawkins (ENG) 5-3 Matthew Selt (ENG)

SEMI FINALS

Peter Ebdon (ENG) 6-2 Marco Fu (HKG)

Barry Hawkins (ENG) 6-4 Mark Davis (ENG)

FINAL

Barry Hawkins (ENG) 9-3 Peter Ebdon (ENG)

27–69, 75(57)–8, 80(74)–0, 120(106)–0, 119(114)–0, 7–68 (63), 72–46, 32–64, 133(133)–0, 65–10, 74(74)–12, 73(51)–40


Centuries

QUALIFYING

Barry Pinches 142, 116, 102

Mitchell Mann 140

Xiao Guodong 136, 109

Marco Fu 134, 121, 101

Cao Yupeng 130, 101

Jimmy Robertson 130, 101

Liu Chuang 126, 121

Ken Doherty 119

Liang Wenbo 114, 112

Tony Drago 113

James Wattana 112

Tom Ford 108

Michael Wild 104, 102

Jack Lisowski 104

Sam Baird 103

David B Gilbert 102

Aditya Mehta 101

Thepchaiya Un-Nooh 101

Ian Burns 100

TV STAGES

Cao Yupeng 143, 102

Neil Robertson 135, 113

Ding Junhui 129, 113

Joe Perry 128

Matthew Stevens 128

Stephen Lee 126, 105

Barry Hawkins 133, 114, 106, 102

Peter Ebdon 111

Shaun Murphy 111

Marco Fu 108, 108

Rory McLeod 106

Jamie Cope 103