snookerstats

Subtitle

Results

PRELIMINARY ROUND ONE

Callum Downing (ENG) 4-3 Hassan Miah (ENG)

Joe O'Connor (ENG) 4-2 Franky McGovern (ENG)

Jamie Gibson (ENG) 4-3 Henry Roper (ENG)

Rhys Clark (SCO) 4-0 Jack Bradford (WAL)

Marc Harman (ENG) 4-3 Adam Edge (ENG)

Dessie Sheehan (IRE) 4-3 Robert Tickner (ENG)

Ian Glover (ENG) 4-1 Jake Nicholson (ENG)

Stuart Carrington (ENG) 4-0 Joe Steele (ENG)

Oliver Brown (ENG) 4-0 Lewis Frampton (ENG)

Gareth Allen (WAL) 4-0 Elliot Slessor (ENG)

Liam Monk (ENG) 4-2 Gary Steele (ENG)

Itaro Santos (BRA) 4-1 William Lemons (ENG)

Shane Castle (ENG) 4-0 George Marter (ENG)

Ricky Norris (ENG) 4-0 Greg Davis (ENG)

Gareth Greene (ENG) 4-0 Craig Barber (ENG)

Scott Bell (ENG) 4-1 Anthony Harris (ENG)

Andy Marriott (ENG) 4-1 Edward Topharn (ENG)

Darrell Whitworth (ENG) 4-3 Sydney Wilson (ENG)

Jordan Winborne (ENG) W/O Marc Robertson (AUS)

Darren Bond (ENG) 4-1 Rees Carter (ENG)

Eden Sharav (SCO) 4-0 Brandon Sargeant (ENG)

Oliver Lines (ENG) 4-2 Marc J Davis (SCO)

Ben Harrison (ENG) 4-1 Hans Blanckaert (BEL)

Christopher Keogan (ENG) 4-1 Wayne Townsend (ENG)

Fraser Patrick (SCO) 4-1 Kishan Hirani (WAL)

Kyren Wilson (ENG) 4-0 David Singh (IND)

PRELIMINARY  ROUND TWO

Darrell Whitworth (ENG) W/O Gareth Potts (ENG)

Jamie Gibson (ENG) W/O Hassan Abdalla (Unknown)

Callum Downing (ENG) 4-2 James Cahill (ENG)

Richard Remelie (ENG) 4-2 Gareth Allen (WAL)

Ben Jones (WAL) 4-0 Marc Harmon (ENG)

Rhys Clark (SCO) 4-1 Ross Muir (SCO)

Louis Heathcote (ENG) 4-2 Andy Marriott (ENG)

Ian Glover (ENG) 4-3 Chris Norbury (ENG)

Sam Thistlewhite (ENG) 4-2 Oliver Brown (ENG)

Nico Elton (ENG) 4-0 Dessie Sheehan (IRE)

Stuart Carrington (ENG) 4-0 Nick Jennings (ENG)

Ryan Causton (ENG) 4-2 Liam Monk (ENG)

Adam Wicheard (ENG) 4-1 Itaro Santos (BRA)

Harvey Chandler (ENG) 4-2 Shane Castle (ENG)

Ricky Norris (ENG)  4-3 Chris Wakelin (ENG)

Gareth Greene (ENG) 4-2 Tom Maxfield (ENG)

Sam Harvey (ENG) 4-1 Scott Bell (ENG)

Sanderson Lam (ENG) 4-0 Sean James Riach (SCO)

Reanne Evans (ENG) 4-0 Joe O'Connor (ENG)

Matthew Day (ENG) 4-0 Sachin Plaha (ENG)

Kyren Wilson (ENG) 4-1 Adam Bobat (ENG)

Alex Taubman (WAL) 4-3 Darren Bond (ENG)

Fraser Patrick (SCO) 4-2 Jamie Rhys Clarke (WAL)

Ben Harrison (ENG) 4-0 Ryan Mears (ENG)

Oliver Lines (ENG) 4-2 Phil O’Kane (ENG)

Eden Sharav (SCO) 4-2 Daniel Ward (ENG)

Ben Fortey (ENG) 4-2 Jordan Winborne (ENG)

Zak Surety (ENG) 4-2 Steve Ventham (ENG)

Mitchell Mann (ENG) 4-0 Gavin Lewis (WAL)

ROUND ONE

Robbie Williams (ENG) 4-0 Barry Pinches (ENG)

Matthew Stevens (WAL) 4-0 Alex Taubman (WAL)

Mark J Williams (WAL) 4-1 Fraser Patrick (SCO)

Xiao Guodong (CHN) 4-1 Ben Fortey (ENG)

Ryan Day (WAL) 4-2 Joel Walker (ENG)

Ricky Walden (ENG) 4-0 Ben Judge (AUS)

Marco Fu (HKG) 4-2 Stephen Maguire (SCO)

Michael White (WAL) 4-2 Sam Baird (ENG)

Allister Carter (ENG) 4-0 Sean O'Sullivan (ENG)

Ian Burns (ENG) 4-3 Graeme Dott (SCO)

Zak Surety (ENG) 4-2 Jack Lisowski (ENG)

Luca Brecel (BEL) 4-3 Ben Harrison (ENG)

Jamie Cope (ENG) 4-1 Mike Dunn (ENG)

Oliver Lines (ENG) 4-3 Joe Perry(ENG)

Liang Wenbo (CHN) 4-1 Eden Sharav (SCO)

Chen Zhe (CHN) 4-3 Andrew Higginson (ENG)

Adfitya Mehta (IND) 4-1 Jimmy White (ENG)

Shaun Murphy (ENG) 4-1 Mitchell Mann (ENG)

Mark King (ENG) 4-0 Andrew Milliard (ENG)

Reanne Evans (ENG) 4-1 Andrew Norman (ENG)

Jamie Burnett (SCO) 4-3 Kyren Wilson (ENG)

John J Astley (ENG) 4-0 Darrell Whitworth (ENG)

Mark Joyce (ENG) 4-1 Michael Wasley (ENG)

Barry Hawkins (ENG) 4-3 Tony Drago (MLT)

Jamie Jones (WAL) 4-0 Nico Elton (ENG)

Robert Milkins (ENG) 4-0 Harvey Chandler (ENG)

Dave Harold (ENG) 4-1 Ryan Causton (ENG)

Mark Davis (ENG) 4-1 Adam Wicheard (ENG)

Judd Trump (ENG) 4-1 Anthony McGill (SCO)

Joe Swail (NIR) 4-1 Passakorn Suwannawat (THA)

Dechawat Poomjaeng (THA) 4-1 Matthew Day (ENG)

Zhang Anda (CHN) 4-0 Anthony Hamilton (ENG)

Stephen Lee (ENG) 4-0 Michael Wild (ENG)

John Higgins (SCO) 4-1 Sam Thistlewhite (ENG)

Martin Gould (ENG) 4-2 Ricky Norris (ENG)

Marcus Campbell (SCO) 4-1 Sam Harvey (ENG)

Rory McLeod (ENG) 4-2 Louie Heathcote (ENG)

Craig Steaman (ENG) 4-2 Gareth Greene (ENG)

Peter Lines (ENG) 4-2 Thanawat Thirapongpaiboon (THA)

Alfred Burden (ENG) 4-3 Martin O'Donnell (ENG)

Stuart Bingham (ENG) 4-0 David B Gilbert (ENG)

Simon Bedford (ENG) 4-3 Ronnie O'Sullivan (ENG)

Adam Duffy (ENG) 4-0 Li Yan (CHN)

Ken Doherty (IRE) 4-0 Sanderson Lam (ENG)

Neil Robertson (AUS) 4-2 Michael Leslie (SCO)

Rod Lawler (ENG) 4-1 Ian Glover (ENG)

Stuart Carrington (ENG) 4-2 Jak Jones (WAL)

Peter Ebdon (ENG) 4-3 Cao Yupeng (CHN)

Alan McManus (SCO) 4-3 Matthew Selt (ENG)

Mark Allen (NIR) 4-0 Jamie Gibson (ENG)

Yu Delu (CHN) 4-2 Jimmy Robertson (ENG)

Ding Junhui (CHN) 4-0 Scott Donaldson (SCO)

Gary Wilson (ENG) 4-0 Rhys Clark (SCO)

Fergal O'Brien (IRE) 4-0 Andrew Pagett (WAL)

Paul S Davison (ENG) 4-3 Tom Ford (ENG)

Michael Holt (ENG) 4-2 Gerard Greene (NIR)

David Grace (ENG) 4-2 Richard Remelie (ENG)

Steve Davis (ENG) 4-0 Thepchaiya Un-Nooh (THA)

Mark Selby (ENG) 4-2 Liam Highfield (ENG)

Ben Woollaston (ENG) 4-0 Ben Jones (ENG)

Jamie O'Neill (ENG) 4-3 Allan Taylor (ENG)

Liu Chuang (CHN) 4-2 Callum Downing (ENG)

Dominic Dale (WAL) 4-3 Daniel Wells (WAL)

James Wattana (THA) 4-2 Andy Hicks (ENG)

ROUND TWO

Zak Surety (ENG) 4-2 Oliver Lines (ENG)

Ricky Walden (ENG) 4-1 Ryan Day (WAL)

Allister Carter (ENG) 4-1 Aditya Mehta (IND)

Mark J Williams (WAL) 4-0 Matthew Stevens (WAL)

Chen Zhe (CHN) 4-2 Ian Burns (ENG)

Marco Fu (HKG) 4-2 Robbie Williams (ENG)

Xiao Guodong (CHN) 4-1 LucaBrecel (BEL)

Liang Wenbo (CHN) 4-3 Michael White (WAL)

Jamie Burnett (SCO) 4-0 Reanne Evans (ENG)

Mark King (ENG) 4-3 Mark Joyce (ENG)

Jamie Cope (ENG) 4-0 John J Astley (ENG)

Robert Milkins (ENG) 4-0 Dave Harold (ENG)

Mark Davis (ENG) 4-3 Jamie Jones (WAL)

Judd Trump (ENG) 4-0 Zhang Anda (CHN)

Shaun Murphy (ENG) 4-3 Barry Hawkins (ENG)

Joe Swail (NIR) 4-1 Dechawat Poomjaeng (THA)

Martin Gould (ENG) 4-3 Craig Steadman (ENG)

Rory McLeod (ENG) 4-2 Marcus Campbell (SCO)

Stephen Lee (ENG) 4-2 Peter Lines (ENG)

Alfred Burden (ENG) 4-1 John Higgins (SCO)

Simon Bedford (ENG) 4-3 Adam Duffy (ENG)

Rod Lawler (ENG) 4-1 Stuart Carrington (ENG)

Alan McManus (SCO) 4-3 Peter Ebdon (ENG)

Stuart Bingham (ENG) 4-0 Neil Robertson (AUS)

Ken Doherty (IRE) 4-3 Mark Allen (NIR)

Ding Junhui (CHN) 4-3 Yu Delu (CHN)

Fergal O;Brien (IRE) 4-0 Gary Wilson (ENG)

Michael Holt (ENG) 4-0 Paul S Davison (ENG)

Ben Woollaston (ENG) 4-3 David Grace (ENG)

Steve Davis (ENG) 4-3 Liu Chuang (CHN)

Dominic Dale (WAL) 4-0 Jamie O'Neill (ENG)

Mark Selby (ENG) 4-2 James Wattana (THA)

ROUND THREE

Allister Carter (ENG) 4-1 Liang Wenbo (CHN)

Chen Zhe (CHN) 4-1 Zak Surety (ENG)

Jamie Cope (ENG) 4-1 Jamie Burnett (SCO)

Ricky Walden (ENG) 4-1 Xiao Guodong (CHN)

Marco Fu (HKG) 4-0 Mark J Williams (WAL)

Judd Trump (ENG) 4-2 Joe Swail (NIR)

Shaun Murphy (ENG) 4-3 Mark King (ENG)

Robert Milkins (ENG) 4-2 Mark Davis (ENG)

Stephen Lee (ENG) 4-0 Alfred Burden (ENG)

Martin Gould (ENG) 4-3 Rory McLeod (ENG)

Rod Lawler (ENG) 4-2 Simon Bedford (ENG)

Stuart Bingham (ENG) 4-3 Alan McManus (SCO)

Ken Doherty (IRE) 4-2 Ding Junhui (CHN)

Fergal O'Brien (IRE) 4-2 Michael Holt (ENG)

Dominic Dale (WAL) 4-2 Mark Selby (ENG)

Ben Woollaston (ENG) 4-1 Steve Davis (ENG)

ROUND FOUR

Robert Milkins (ENG) 4-1 Judd Trump (ENG)

Marco Fu (HKG) 4-0 Ricky Walden (ENG)

Allister Carter (ENG) 4-2 Chen Zhe (CHN)

Dominic Dale (WAL) 4-2 Ben Woollaston (ENG)

Stephen Lee (ENG) 4-3 Martin Gould (ENG)

Shaun Murphy (ENG) 4-3 Jamie Cope (ENG)

Rod Lawler (ENG) 4-3 Stuart Bingham (ENG)

Fergal O'Brien (IRE) 4-3 Ken Doherty (IRE)

QUARTER FINALS

Shaun Murphy (ENG) 4-1 Robert Milkins (ENG)

Dominic Dale (WAL) 4-0 Fergal O'Brien (IRE)

Marco Fu (HKG) 4-2 Allister Carter (ENG)

Rod Lawler (ENG) 4-3 Stephen Lee (ENG)

SEMI FINALS

Marco Fu (HKG) 4-0 Shaun Murphy (ENG)

Rod Lawler (ENG) 4-0 Dominic Dale (WAL)

FINAL

Rod Lawler (ENG) 4-2 Marco Fu (HKG)

Centuries

Complete

Alfred Burden 139

Michael White 138, 129, 102

Stephen Lee 136

Alan McManus 134

Rod Lawler 130, 114, 114

Barry Hawkins 130

Ryan Day 128

Michael Holt 124, 113

Robert Milkins 124, 106, 105

Stuart Bingham 123

Joe Swail 119, 116

Mark Selby 117

Marco Fu 117, 116, 114, 106, 102

Chen Zhe 115

Dominic Dale 113, 108, 103

Mark Allen 112

Kyren Wilson 112

Liam Highfield 108

Passakorn Suwannawat 108

Fergal O'Brien 108, 107, 105,100

Mark Joyce 107, 100

Jamie Cope 107, 100

James Wattana 106

Jamie Jones 105

Luca Brecel 105

Matthew Stevens 103

Joe Perry 102

Mark Davis 101

Simon Bedford 101

Ding Junhui 100, 100

Judd Trump 100

Martin Gould 100